Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Solar Enerji Nedir? Solar Enerjinin Avantajları Ve Dezavantajları Nedir | İSTANBUL SOLAR

Solar Enerji Nedir? Solar Enerjinin Avantajları Ve Dezavantajları Nedir

solar enerji

Solar enerji dünyadaki en ucuz, en bol ve çevreye zararı olmayan enerji kaynağı olarak tanımlanır. Güneşten doğal olarak bir enerji yayılır ve bu enerji ısı, elektrik enerjisi olarak kullanılır. Solar enerji yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir ve temiz bir enerji kaynağı olarak gelecek için çok büyük önemi vardır.

  Güneş Enerjisi Nasıl Oluşur ve Dünya’ya Nasıl Yansır?

  150 milyon kilometrelik uzaklıkta olmasına rağmen güneşin ışınlarından gelen enerji bütün canlıların hayatta kalmaları için büyük önem taşır. Güneş enerjisi nükleer füzyonun gerçekleşmesi ile oluşur ve dünyaya bu enerji elektromanyetik radyasyon şeklinde yansır. Dünyaya yetişen güneş ışınlarının yaklaşık olarak yüzde 70’i atmosferde emilmektedir. Geriye kalan yüzde 30’luk kısım ise tekrar uzaya döner. 21. Yüzyılda evlerde solar enerji ile birlikte elektrik üretimi büyük oranda arttı. Bu da elektrik üretim tesisleri ve iş yerlerinin solar enerjiyi kullanabilmelerini de mümkün kıldı. Solar enerji sistemleri her yıl gelişerek ve ekonomik çözümler sunarak dünya üzerinde kullanımı her geçen gün artmaktadır.

  Solar Enerji İle Elektrik Üretmek

  Güneş panelleri ile güneş ışınları doğrudan elektriğe dönüştürülür. Güneş panellerinde bulunan hücrelerde, güneş ışınları yarı iletken ve metaller arasında bulunan bağlantılara çarparak küçük elektrik voltajları üretilmektedir. Bir tek hücrede oluşan güç oldukça düşük olmasından dolayı birçok farklı hücreyi birbirine bağlar ve böylece binlerce kilowatt kadar elektrik enerjisi elde edilir.

  Güneşten Elektrik Üreten Sistemin Çalışması

  Güneş enerjisinin günümüzde kullanımının en yaygın yöntemi güneş panelleri, gerilimleri birbirine çeviren ve yarı iletken olan invertörler ile akümülatörlere ihtiyaç vardır. Güneş pilleri güneşten gelen ışınları toplar, enerjiyi emer ve bu enerjiyi aküde depolar. Aküde depolanan enerji gece vaktinde ev aletleri ve makinelerin çalışmasını sağlamak için kullanılabilir. Son yıllarda solar enerji panellerinde fiyat düşüşü gözlenmektedir bu da kullanımı daha da arttırmaktadır.

  Solar Enerji Kullanım Alanları

l Akaryakıt istasyonları, hastaneler, okullar, oteller, AVM, hayvancılık, tarım, GES projeleri ve çatı üzerinde olmak üzere çok fazla kullanım alanına sahiplerdir.

l Dağ evlerinde kullanımı yaygındır.

l Maliyeti uygun olmasından dolayı alternatif enerji kaynaklarından biridir. Tarımsal sulama bölgelerinde kullanımı avantajlı olmaktadır.

l Sokak lambaları, park lambaları, işaret lambaları ve trafik lambalarında solar enerji kullanılır.

l En çok kullanılan alanlardan biride uçaklar, otobüsler, metrolar gibi ulaşım araçlarıdır.

l Tabletler, mini buzdolapları, hoparlörler, şarj edilebilir el fenerleri gibi çok yaygın kullanıma sahiplerdir.

  Solar Enerji Avantajları

l Sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan güneşten kaynak alındığı için devalı kullanılabilir.

l Kırsal bölgelerde kullanımı çok büyük avantaj sağlar.

l Güneş enerjisi depolamak için yakıta ihtiyaç yoktur.

l Çevreye hiçbir şekilde zararı bulunmaz.

l Üretilen fazla elektrik, elektrik faturasına indirim yapılmasını sağlar.

l Kirlilik oluşturmaz ve gürültü oluşturmaz.

l Dayanıklı malzemeler ile üretildiğinden zor hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

l Bakımı kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.