Solar Çatı Kaplama

Güneş paneli

Bir çatıya güneş panelleri monte etmek çok fazla hesaplama ve rakama gerek yoktur, ancak Güneş Paneli sisteminizin çatınızda olmasını istiyorsanız, ölçülmesi gereken bir dizi değişken vardır.

Güneş panelleri çok ağır olabilir. Modül boyutuna ve güç çıkışına bağlı olarak ağırlık değişimleri 15 kg ila 30 kg arasında değişebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, çatınızda 10-15 modül varsa, bu, çatınızın 25 yıl boyunca her gün dayanabileceği kadar büyük bir ağırlıktır.

Bu nedenle Türkiye yönetmelikleri, bir yapı mühendisinin kurulum yapılmadan önce çatınızı kontrol etmesini talep ediyor. Yapı mühendisi, montajı yapmak için çatının yaşını ve mevcut durumunu dikkate almalıdır. Çatı çok eskiyse, termit varsa veya bazı noktalarda zayıf yanlar varsa, o zaman yapı mühendisi çatınıza yükseltmeler yapmanızı önerecektir.

Bu yükseltmeler ne yapılması gerektiğine bağlı olarak pahalı olabilir, ancak sonunda ayrılacak bir çatıya yeni bir Güneş Paneli sistemi kurmak daha pahalı olacaktır. Ayrıca, Devlet düzenlemeleri çatınızın koşullarını belirli bir zaman dilimi içerisinde yükseltmenizi veya kontrol etmenizi gerektirebilir. Çatının önümüzdeki 10 yıl içerisinde değiştirilmesi veya iyileştirilmesi gerekiyorsa, Güneş Paneli sistemini kurmadan önce yapılması daha iyi olur.

Ayrıca, yapı mühendisi çatıdaki güneş panellerinin dağıtılmış ağırlığının yanı sıra başka şeyleri de dikkate almalıdır. Ayrıca, çatının dayanması gereken ek ağırlık kazandıracak şiddetli kar yağışı, dolu ve rüzgar yüklerinin etkisini ölçmelidir. Durum düzenlemeleri, yerin hava şartlarına göre, belirli yük tasarım şartlarına bağlı olarak değişecektir.

Özellikle çatının kiremit olması durumunda dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, rüzgarın yükselme kuvvetini çatıya bağlı güneş panelleri ile düşünmektir. Kaldırma kuvvetleri, çatıdaki modül başına binlerce liraya kadar ulaşabilir ve bu da gevşek karoları kolayca kaldırabilir.

Tüm bu düşünceler önemlidir ve onaylanmış bir yapısal veya inşaat mühendisi bulunmadan kolayca ele alınamaz. Güneş Paneli eğimli çatı kurulumlarının ayrıca montaj sisteminin raylarını takmak için çatıya nüfuz etmesi gerekir. Güneş Paneli kurucusunun, gelecekte çatınızı kaçaklara karşı korumak için bir sızdırmazlık maddesi kullanması önemlidir.

Çatıdaki Güneş Paneli sistemlerindeki tüm bu düşüncelere rağmen çatıları koruyabileceklerini de belirttik. Dolu, kar ve diğer nesneler de çatınıza zarar verebilir. Bununla birlikte, bir Güneş Paneli sistemi kurarak, çatının kapalı alanının sert hava koşullarından zarar görmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca, güneş panellerinin evin içindeki ısıyı düşürdüğü kanıtlanmıştır, çünkü çatı doğrudan güneş ışığını almaz, bu da yapının termal koşullarını iyileştirir.

Temel olarak, çatıya bir Güneş Paneli sistemi kurmanın, ciddiye alınmadığı takdirde çatınıza kesinlikle zarar verebilecek teknik bir işlem içerdiğini söylemeliyiz. Bu nedenle, sertifikalı bir yapı mühendisinin kurulumu onaylaması çok önemlidir.

Sertifikalı bir yapı mühendisinin onayını almak ve kurulum sırasında güneş enerjisi tesisatçılarının sızdırmazlık maddesi kullandığından emin olmak, çatınızın Güneş Paneli sisteminin 25 yıllık süre boyunca herhangi bir zarar görmeyeceğinin garantisidir.

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.