Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Güneş Paneli Nedir | İSTANBUL SOLAR

Güneş Paneli Nedir

güneş paneli

Güneş paneli, yenilenebilir enerji kaynakları ve güneş enerji sistemleri için günümüzde çok önemlidir. İçeriğindeki silikon hücreler sayesinde üzerine gelen güneş ışınlarının doğrudan elektrik enerjisine dönüşmesine yardımcı olur. Böylece Güneş’in verdiği ısı ve ışığı elektrik enerjisine dönüştürerek ihtiyaç olan tüm alanlara dağıtır.

  Güneş Paneli Ne İşe Yarar?

  Güneş panellerinin üstünde bulunan güneş hücreleri güneş ışınlarının sayesinde doğru bir akım oluşturmaya başlamaktadır. Bulunduğu bölgeye ya da kullanıldığı mevsim özelliklerine göre farklı oranlarda elde edilen enerji miktarı ölçümleri saptanarak seri ve ya paralel bir düzenek yardımı ile ev ve iş yerlerine bağlanır. Elde edilmiş olan güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren bu uygulama ile tüm elektrikli aletler rahatlıkla çalıştırılabilir.

  Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

  Güneş paneli yapımı için az miktarda kum güneş ışığını elektriğe dönüştürebilmektedir. Güneş panellerinin yapımı sırasında neredeyse yüzde yüz saflıkta silikon kullanılmaktadır. Kullanılan silikonun pozitif kutup şekline getirilmesi için Bor maddesi ilave edilmelidir. Silikon külçeleri testereler aracılığı ile ince levhalar halinde soğutulduktan sonra dinlenme evresine bırakılmaktadır. Levhanın yüzeyinde küçük piramitler oluşturabilecek kimyasal yüzey dokuma işlemleri yapılarak yansıtma özellikleri azaltılır ve bu sayede güneş ışınlarının tutulması sağlanmaktadır.

  Yüksek sıcaklıklarda fosfor silikon levha üzerine enjekte edilir ve sonrasında fosfor dikkatli bir şekilde levhanın arka yüzey kısmından temizlenmektedir. Aslında bu sistemde amaç + ve – kutuplar oluşturmaktır. Oluşturulan bu iki kutup arasında ise elektron akımı doğru akım meydana gelmektedir.

  Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir?

  Güneş paneli çeşitleri genel olarak 4 çeşittir. Bunlar, Monokristal güneş paneli, esnek güneş paneli, polikristal güneş paneli, ince film güneş paneli şeklindedir.

  Güneş Paneli Kurulumu Nasıl Yapılır?

  Günümüzde genellikle güneş paneli kurulumu iki şekilde yapılmaktadır. Araziye kurulum büyük güneş enerjisi santralleri ile gerçekleştirilirken, fabrikalar, çiftlikler ya da evlerde genellikle çatı bölgesine kurulum yapılmaktadır. Zemine kurulumu yapılan güneş panelleri günümüzde genellikle araziden 50 cm yüksekte kurulur. Bunun amacı aşırı tozlanmanın oluşmasını ve verim kaybına engel olunması içindir.

  Arazi kurulumunu kullanan kişilerin genellikle memnun kaldıkları güneş panelleri verimli bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca arazi kurulumları sırasında arazinin zemin şekli oldukça önemlidir. Yumuşak zeminde ve sert zeminde farklı şekillerde yöntem ile kurulan güneş paneli, yumuşak zeminde çakma yöntemi ile sabitlenirken, sert zeminlerde yani taşlık ya da kayalık olan yerlerde beton yöntemi ile sabitlenir.  Güneş panelini çatıya montaj yaparken ise çatının eğim açısı dikkate alınmalıdır. Eğer kurulum olacak çatı düzse güneş paneline eğim vermek amacı ile arazi uygulamasındakine benzeyen bir şekilde ama biraz daha hafif konstriksiyon da eğim yapılır. Eğer kurulum yapılan çatı eğimli ise ayrıca bir eğim vermeye gerek yoktur. Güneş paneli kurulumunda en önemli olay panellerin ön yüzeylerinin güneye bakmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.