Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Güneş Enerjisi Santrali Nedir | İSTANBUL SOLAR

Güneş Enerjisi Santrali Nedir

güneş enerji santrali

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık güneşten enerji sağlamak mümkündür. Güneş ışınları fotovoltaik modüller ve bunun yanında başka yapılar ile birlikte enerjiye dönüştürülebilmektedir. Bu sistem de güneş enerji santrali olarak isimlendirilir. Eskiden beri kullanılan güneş enerjisi ile çalışan cihazlar bulunur. Bu cihazlara örnek olarak güneş enerjisi ile çalışan saatler ya da hesap makineleri örnek verilebilmektedir. Bu ürünler aslında güneş enerjisi santrallerinin oldukça basit bir yansıması olarak düşünülebilmektedir.  Fakat güneş enerjisi santrallerinde güneş enerjilerinin depolanmış olduğu piller çok daha büyüktür. Güneş enerji santrallerinde güneş ışınları fotovoltaik aracılığı ile elektrik enerjisine dönüşmektedir.

  Güneş enerji Santrallerinin Yapı Taşları Nelerdir?

  Güneş enerji sistemlerinin bazı yapı taşları bulunmaktadır. Bunlar sıralanacak olursa şu şekildedir; Fotovoltaik Paneller: Bu paneller yarı iletken bir yapıya sahiptir. Güneşten gelen ışınlar bu panel üzerinde birikir. Daha sonra da bu ışınlardan doğru akım elektrik enerjisi üretilmektedir. İnvertör: Fotovoltaik paneller güneş enerjisini doğru akım elektrik enerjisine çevirdikten sonra inventör ise bu elektriği günlük hayatta kullanılabilen şebeke elektriğine dönüştürmektedir. Panel Taşıyıcı Sistem: Bu sistemler fotovoltaik panellerin yerleştirildiği sistemlerdir. Bu yapı montaj malzemeleri ve düzenek sistemini ifade etmektedir. Balance Of System (BOS): Temel malzemelerin dışında kalan yapılar anlamına gelmektedir. Bu malzemeler konnektör, AG-OG kablolar, altyapılar, şalt ekipmanları, paralelleme panosu, alçak gerilim panoları ile salt, kamera sistemleri gibi ekipmanları içermektedir.

Fotovoltaik Enerji Ne Demektir?

  Güneş Enerjisi santralleri içerisinde bulunan yapı güneş enerjisini toplar ve direkt doğru akım enerjisine dönüştürür. Bu yapı içerisinde yarı iletken malzemeler bulunmaktadır. Bu yarı iletkenler şunlardır; Arsenit, Galyum, Silikon, Tellurid, Bakır İndiyum Diselenid.

  Fotovoltaik Sistemleri Ne Gibi Faydalar Sağlar?

  Fotovoltaik sistemler genellikle elektrik şebekesinden uzak noktalara kurulmaktadır. Telekom istasyonları, askeri alanlar, sinyalizasyon, deniz feneri, dağ ya da yayla evlerinde bu yapılar daha çok kullanılmaktadır.  Bilindiği gibi Türkiye’de enerji fiyatları her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu yönden düşünüldüğü zaman fotovoltaiklerin 25 yıllık ömürleri olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Fotovoltaik panellerin altyapısına uygun yerlerde bu panelleri kurmak oldukça akıllıca bir iş olacaktır.  Elektrik kesintilerinin yaşandığı yerlerde bu sistemler akülü moda alınarak oldukça kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.  

 Fotovoltaik Sistemlerinin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Fotovoltaik sistemler oldukça güvenilir sistemlerdir. Fotovoltaik sistemlerinin yakıtı güneş enerjisidir. Bu enerji sonsuzdur ve bir fiyatı yoktur. Bu paneller herhangi bir bakım ya da onarım gerektirmemektedir.  Fotovoltaik panellerin montajı çok kolaydır ve istenen her yere kolaylıkla mont edilebilmektedir.  Bu yapılar çok sessiz çalışır. Çevreye de herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sera gazı salınımının ciddi derecede düşmesine sebebiyet vermektedir. Fotovoltaik sistemler geri dönüşüme son derece uygun sistemlerdir. Güneş enerjisi Santralleri ile güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürmek oldukça kolaydır. Bunun yanında sistem çevre dostudur. Doğaya ya da canlılara herhangi bir zararı bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.