Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Güneş Enerji Santrallerinin Avantajları | İSTANBUL SOLAR

Güneş Enerji Santrallerinin Avantajları

çatı güneş enerji santrali

Dünyamızın kaynakları hızla tükeniyor. Bu da güneş gibi asla tükenmeyecek kaynaklara yönelim oluşturuyor. Güneş sonsuz bir enerji kaynağıdır. Bu enerjisi farklı bileşenler ve modüller kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sistemlere güneş enerji santrali deniliyor. Bir nevi hesap makinelerindeki sistem gibi çalışır. Sadece çok daha büyük ebatlarda güneş pilleri kullanılması gereklidir.

  Güneş Enerjisinin Avantajları

  Sürdürülebilir ve yenilebilir bir enerji kaynağı olan Güneş sonsuzdur.

 – Ulusal şebekeye bağlı olmasa da uzak bölgelerde yaşayan insanlar içinde bu sistemle elektrik üretilebilir.

 – CO2 sıfırdır ve güneş enerjisi sessizdir.

 – Fazla üretilen güneş enerjisi farklı alanlara aktarılabilir.

 – Güneş panelleri ile kurulan bu sistem diğer sistemlere göre çok daha az bakım gerektirir.

 Güneş Enerji Santrallerinin Ana Bileşenleri

 Fotovoltaik (PV) Panel: PV hücreleri yarı iletken olarak panel üzerinde birleşir. Bu şekilde gelen güneş ışınlarından doğru akım elektrik üretilir.

 İnvertör: PV panelleri doğru akımı üretir. İnvertörler ise bu doğru akımı şebeke elektriğine çevirir.

 Panel Taşıyıcı Sistemi: Bu sistemde taşıyıcı sistemlerin yanında montaj aparatları da yer alır.

 Balance of Systen (BOS) : Konstrüksiyon, inverter, modül dışında kalan kısma BOS adı verilir. Bu kısım içerisinde kamera sistemleri, aydınlatma, tel çitler, inşaat işleri, orta- yüksek gerilim pano ve salt gibi güneş enerji santrali içerisinde pek çok alt yapı elemanları bulunur.

  Güneş Enerjisinin Çalışma Prensibi

  Üzerine ışık düşen malzemelerde gerçekleşen elektron hareketine dayanır. Buna fotovolltaik etki ilkesi deniliyor. Bir nevi pil olarak değerlendirilebilen bu sistemler üzerine düşen güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çevirir. Yarı iletken malzemelerden oluşur.

  Elektrik enerjisinin istenen güçte üretimini sağlamak amacı ile merkezi şebekeye bağlanılması gerekir. Üretilmek istenen enerji miktarı tespiti yapılması ile başlanır. Güneş ışınlarının fotovolltaik modüller üzerine temas etmesi üretim sağlanır. Üretilene enerji merkezi şebekeye bağlanan invertörler aracılığı ile iletilir. Bu invertörlerin kullanılma amacı ise yüksek çevrim gücüdür. Bu sistem ile ürettiğiniz enerji doğrudan şebeke sistemine gönderilir.

  Güneş Enerjisi Santralleri İle Nasıl Elektrik Üretilir?

  Bu enerji üretim şekli kolay kurulum avantajları sunar. Bunun yanında uzun ömürlü, düşük işletme maliyeti olan ve çevreci bir çözümdür. Sürdürülebilen güneş enerjisi yapılan analizlerde daha karlı bir yatırım olduğunu ortaya koymuştur. Bu alanda Türkiye’nin iklim şartları da oldukça elverişlidir. Pek çok avantajı ile bu sistemlere rağbet gün geçtikçe artıyor.

 Kullanılacak malzemeye göre ve ihtiyaçlara göre güneş enerji santrali maliyeti değişir. Maliyeti etkileyen faktörler arasında;

 * zemin özellikleri

 * yöresel olarak rüzgar ve kar yükü

 * arazinin eğimleri

 * kullanılan ekipmanlar ve tasarımlar yer alır. Bu alanda yatırımlar için pek çok devlet desteği de bulunuyor. Maliyeti oldukça düşük olan bu sistem temiz, depolanması kolay ve sınırsızdır. Fabrika çatılarından trafik ışıklarına kadar pek çok alanda bu sistemler kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.