Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Güneş Enerji Santrali Genel Özellikleri Nelerdir | İSTANBUL SOLAR

Güneş Enerji Santrali Genel Özellikleri Nelerdir

güneş enerji santrali

Pratik elektrik üretimi denildiği zaman solar enerji akla gelmektedir. Bu gün şehir ışıklandırma işlemlerinden üretim dünyasına kadar bir çok kategoride güneş enerji sistemi tercih edilmektedir. Birçok ülkede güneş enerji santrali sistemine olan ilgi artmaktadır ve ülkemizde de bu sisteme olan ilgi artamaya devam etmektedir.

  Santralin Özellikleri

  Güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine çeviren panellere güneş enerji paneli denir. Panel fotovoltaik özelliğe sahip hücrelerden oluşmaktadır. Yarı iletkenli silikon hücrelerden oluşan panel, güneş enerjisini elektriğe dönüştürmektedir. Bir silikon 0.5V gerilim üretim kapasitesine sahiptir. Hücreler seri bir şekilde lehimlenir. Fotovoltaik hücre özelliğine sahip sistemin bir araya gelmesi ile birlikte panel oluşumu meydana gelmektedir. 36 serilik bir panel 12 V-160W kapasitesine sahiptir.

  Panelin Dayanıklılık Özelliği

  Panel tasarımından dikkat edilen hususlardan biri dayanıklılıktır. Uluslar arası standartlara uygun güneş enerji santrali 25 yıl ile 30 yıl dayanıklılık süresine sahip olması gerekir. Kış aylarında şiddetli soğukların artması ile güneş enerji panelleri korozyona uğramamalıdır. Ayrıca nem izolasyonu ve nemin olumsuz etkisine karşı maksimum koruma özelliğine sahip olması önemli bir konudur. Dış darbelere karşı dayanıklığının yanı sıra mekanik kırılmanın yaşanmaması gerekir. Aşırı ısınma ve ardından aşırı soğuma mekanik kırılmaya neden olur. Bu etkilere karşı dayanıklı olmalıdır.

  Panelin Genel Yapısı

  Panellerdeki silikonların inceliği 150 ile 300 mikrondur. Çok ince olan iletken özelliğine sahip silikonların çevresinde koruyucu katman bulunmaktadır. Koruyucu katman olmadan güneş enerji santrali kullanımı imkansızdır.

 Dıştan içe doğru panelde bulunan malzemeler şu şekildedir:

1- Alüminyum özelliğe sahip çerçeve,

 2- Yalıtım özelliğine sahip özel malzeme,

 3- Darbeye karşı dayanıklı damperli cam,

 4- EVA

 5- Sırt folyo ve hücre

 6- Enerji bağlantı kutusu

  Panel Parçalarının Görevleri

  Dış etmenlerden koruyan alüminyum çerçeve, her türlü olumsuz dış etmene karşı paneli korur. Montaj işlemini kolaylaştırır ve standart uyumluluğunun yanı sıra bağlantı işlemini kolaylaştırır.

  Damperli camlar, dolu, kar ve yağmur gibi etmenlerin yanı sıra fiziksel anlamda tehdit oluşturan unsurlara karşı koruma sağlar. Koruma işleminin yanı sıra güneş ışığının içeri girmesini sağlar.

  Etilen Vinyl Asetat yani kısaca EVA olarak isimlendirilen kısım hücre, cam ve sırtfolyosunun aralarını dolduran ve bu parçaları bir birine yapıştıran bir maddedir.

  Sırt folyosu panelin arka kısmının yalıtımını sağlar. Çalışma sisteminin ihtiyacı olan sıcaklık değerini oluşturur.

  Bağlantı kutusu ise nem izolasyonuna sahip olan, panel kablosu, köprüleme diyotu gibi parçalardan oluşmaktadır.

  Santralin Görevi

  Güneş enerji santrali, üretilen elektriği depolama ve tesisat yolu ile dağıtma görevine sahiptir. Ayrıca sigorta sistemine sahip bu güneş enerji santrali, fazla elektriği elektrik kurumuna genel şebeke vasıtasıyla göndermektedir. Depolanan elektriğin verimli bir şekilde kullanılması için santral sistemine ihtiyaç vardır. Ev içerisindeki cihazların güvenli bir şekilde elektrik kullanımı santral sayesinde gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.