Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Çatı Güneş Panelleri İle Enerji Üretimde Yeni Bir Devir Mi Başlıyor | İSTANBUL SOLAR

Çatı Güneş Panelleri İle Enerji Üretimde Yeni Bir Devir Mi Başlıyor

çatı güneş paneli

Güneş enerjisi, sınırsız bir enerji kaynağı olan güneşten kaynağını aldığı için tükenmeyen bir enerji. Güneş enerjisi, yenilenebilir ve temiz bir enerji türü olarak çevreye zarar verici duman, gaz, karbon monoksit, radyasyon gibi etkiler içermiyor. Çevre dostu ve düşük maliyetli bu sistemi kullanarak elektrik enerjisi üretimi bu sebeple tercih edilen üretim şekilleri olarak ön planda.

  Çatı Güneş Panelleri ile Enerji Üretimde Yeni Bir Devir mi Başlıyor?

  Çatı üzerine kurulan ve güçlü bir enerji kaynağı olan güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren özel panel sistemleri ile dünya çapında pek çok önemli ülkede uygulanan modern teknoloji ürünleridir. Bu panel sistemlerinden alınan başarılı sonuçlar, çatı güneş paneli üretim ve kurulumlarının giderek yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Devlet destekli proje ve mevzuatlar sayesinde evlerde ve işyerlerinde elektrik enerjisi ihtiyacının büyük çoğunluğu, çatıya kurulan güneş sistemleri sayesinde istenilen düzeyde karşılanabilmekte, enerji üretiminde yeni bir devir başlamaktadır.

  Çatı Güneş Paneli Sistemlerinin Çalışma Prensibi

  Çatı güneş paneli sistemlerinin çalışma prensiplerinde elektrik üretimi sağlanabilmesi için ilk olarak doğru akımın alternatif akıma dönüştürülmesi gerekir. Bu noktada AC/DC dönüştürücüsü önemli bir görev üstlenmektedir. Çatıya yerleştirilen güneş panelleri vasıtası ile biriken enerji, doğru akımdan alternatif akıma çevrilmekte ve akabinde kamusal elektrik şebekesine verilmektedir. Kurulduğu andan itibaren çatı güneş panelleri, otomatik olarak çalışmaya başlayan sistemlerdir. Yeterli güneş ışığı alınması ile üretilen elektrik otomatik bir şekilde şebekeye aktarılmaktadır.

  Çatı Güneş Paneli Sistemlerinin Kullanım Alanları

  Çatı güneş panelleri sayesinde elektrik hizmetlerinden yararlanan aboneler, çatıya güneş paneli sistemi kurulması için gerekli fiyatları ödeyerek kendi elektriğini kendisi üretme fırsatını yakalamaktadırlar. Çatılarda güneş enerjisini elektrik enerjisine etkili bir şekilde dönüştürebilen modern sistemler sayesinde kişiler kendilerine ait elektrik üretim tesisine sahip olabilme ayrıcalığını yaşayabilirler.

  Çatı güneş panelleri sistemlerinin yaygın bir kullanım alanı bulunmakla birlikte bu kullanım alanlarında ihtiyaç ve talepler doğrultusunda yenileri eklenmektedir. Bu yaygın kullanım alanları içerisinde ev tipi solar enerji sistemleri öne çıkmakla birlikte bu sistemler dışında kalan çatılara kurulan güneş panellerine organize sanayi bölgelerinde, tarım ve hayvancılık tesislerinde, alışveriş merkezlerinde, otellerde, hastanelerde, akaryakıt istasyonlarında ve başkaca büyük ticari yapısal alanlarda sıklıkla rastlanmaktadır.

  Dünyada ve Ülkemizde Çatı Güneş Panelleri Sistemlerindeki Gelişmeler

  Dünyadaki pek çok modern ve gelişmiş ülke başta sanayi devi Almanya olmak üzere çatı güneş panelleri sistemlerine büyük bir önem vermekte ve bu konudaki yatırımlarını artırmaktadır. Bu sistemlere yapılan yatırımların karşılığı kat kat fazlası ile alınabildiğinden karlı ve enerji verimliliği açısından uzmanlar tarafından kurulumu önerilen ve devlet tarafından desteklenen sistemlerdir. Maddi kazanç, enerji tasarrufu, enerjinin etkin kullanımını sağlaması yanında çevre dostu teknolojiler olarak insan sağlığı ve çevreyi koruyan uygulamalardır.

  Çatı güneş panelleri, dünya yaşanan enerji problemlerini büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Günümüzde Japonya’nın tüm evlerinde çatı güneş enerjisi panelleri elektrik üretimini maksimum seviyede gerçekleştirmektedir. Türkiye’de bu enerji sistemlerinde gözle görülür büyük ilerlemeler kaydetmiş olup bu alanda ilerlemeye hız kesmeden ve hedef büyüterek devam etmektedir. Ülkemizde 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren abonelerin kendi elektrik üretimini sağlamaları serbest hale gelmiştir. Bu yasa ile birlikte tüzükte yer alan elektrik sistemleri kullanılarak elektrik üretimi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.