Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Çatı Güneş Paneli İle Elektrik Üretip Satmak Mümkün Mü | İSTANBUL SOLAR

Çatı Güneş Paneli İle Elektrik Üretip Satmak Mümkün Mü

Çatı güneş paneli

Güneş enerjisi bitmeyecek olan bir enerji türüdür. Petrol, doğalgaz gibi enerji türlerinin gelecek zamanlarda tükenebilirler. Fakat güneş enerjisi tüketilmeyecek olan bir enerjidir. Çevreye zarar vermeyen, tükenmeyen, kolay, depolaması kolay, maliyeti düşük olan bir enerji olması ile çok kullanılan bir enerji türüdür. Çatı güneş paneli sistemleri ile evlerde, hastanelerde, depolarda, birçok işyerinde elektrik enerjisi üretilebilmektedir.

  Çatı Güneş Enerjisi Nedir?

  Çatı güneş paneli sistemi güneşten gelen ışınların elektrik enerjisine dönüşebilmesi için üretilen bir sistemdir. Güneşten alınan enerji kurulan sistem ile çalışarak fotonların elektrik enerjisine dönüşür.

  Çatıda Güneş Enerjisi Nasıl Üretilir?

  Çatı güneş paneli sisteminde elektrik üretilebilmesi için doğru akım, alternatif akıma bir dönüştürücü yardımı ile dönüşür. Doğru akımdan, alternatif akıma dönüşen ve elde edilen elektrik enerjisi kamu elektrik şebekesine gönderilir. Çatı güneş paneli kurulduğu ilk andan beri otomatik çalışma sürdürülerek, yeteri kadar güneş ışığı olması halinde, üretilen elektrik şebekeye otomatik olarak aktarılır. Belirli aralıklar ile güneş enerjisinden elde edilen elektrik şebeke düzeni, şebeke frekansı ve şebeke gerilimi belirli aralıklar ile yinelenir.

  Çatıya Güneş Enerjisi Nasıl İşler?

  Elektrik hizmetlerini kullanan her bir vatandaş, çatı güneş panelini kendi imkanları ile kurarak elektrik enerjisi üreten tesisini oluşturabilir. Çatısına panel kurdurmak isteyen kişi elektrik şirketine başvuruda bulunur. Güneş enerjisi panel sisteminin kurulum ücretini karşılayarak enerji şebekeye aktarılır ve şebekeye aktarılan elektrik kullanılabilir. İhtiyaç fazlası olan elektriği ise satabilir.

  Çatıya Güneş Enerji Paneli Kurulumu Ne Kadar Sürer

  Süre çatıya kurulacak olan güneş paneli sisteminin maliyeti ile iç içedir. Ekipmanların tamamlanması ve başvuru sürecinin tamamlanması ile bu süre düşünülenden daha uzayabilir. Çatılarda güneş enerjisi paneli kurulumu en geç 90 günde tamamlanır.

  Çatı Güneş Enerjisi İçin Form Doldurma

  Süreç için gerekli tüm belge ve evraklar elektrik üreten firmalara giderek doldurulur. Başvurular çatının güneş paneli kurulumu için uygun olup olmadığı firma tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda onay verilmesi çok önemlidir. İncelemelerde paratonerlerin ölçümü, paratoner değerlendirilmesi, topraklama, kısa devre elemanları, gerilim ve güç kaybı gibi birçok değerlendirme yapılır.

  Çatıdaki Güneş Enerji Panelleri Nasıl Çalışır?

  Çatı güneş panelleri üzerinde güneş ışını soğuran çok sayıda hücre bulunur. Güneş ışığını elektrik enerjisine çeviren bu sistemde panel üzerinde düşen güneş ışığı doğrudan doğru akıma çevrilir. Paneller paralel ya da seri olarak bağlanır. İhtiyaç olan yerlerde bir evin elektrik ihtiyacı bu şekilde karşılanır. Güneş enerjisi mevsimlere göre ve günün güneşli geçip geçmemesi gibi birçok neden ile verim farklılık gösterir. Güneş panelleri özelliği sayesinde ve kurulum şekli sayesinde kış aylarında üzerinde kar tutmaz ve bu şekilde elektrik üretmeye devam eder. Güneş panellerinde oluşan doğru akım her bir hücrede bulunan dönüştürücü ile alternatif akıma dönüşerek elektrik üretilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.