Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /var/www/vhosts/istanbulsolarsistem.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673 Çatı Güneş Enerji Santrallerinin Faydaları Nelerdir | İSTANBUL SOLAR

Çatı Güneş Enerji Santrallerinin Faydaları Nelerdir

çatı güneş enerji santrali

Dünyada petrol rezervleri azaldığı için doğal enerji kaynaklarına yönelim arttı. Başta çatı güneş enerji santrali olmak üzere birçok doğal kaynak, enerji üretiminde kullanılıyor. 2020 yılı itibariyle Türkiye’de toplam 17 tane güneş enerji santrali bulunmaktadır. Bu santraller ”termal sistem” ve ”fotovoltaik sistem” olmak üzere iki çeşittir.

  Çatı Güneş Enerji Santrali Nedir?

  Çatı güneş enerji santralleri fotovoltaik pillerle çalışan ve güneşten elektrik üretmek amacıyla kurulan sistemlerdir. Temiz ve yenilebilir enerji ürettiği için dünya genelinde en sık kullanılan santrallerden biridir. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren modülleri ikiye ayrılır. ”Mono cristal silisyum” modülü daha maliyetli olup verimliliği yüksektir. ”Poli cristal silisyum” modüllü santrallerin ise maliyeti daha düşüktür. Dünya genelinde bu santrallerin kullanımı daha yaygındır.

  Çatı Güneş Enerji Santrali Maliyeti

  Maliyet, santrallerin modülüne ve konstrüksiyonuna göre değişir. Aynı zamanda santralin kurulacağı bölge de fiyatları etkiler. Bir çatı güneş enerji santralinin fiyatı ortalama 50.000 ile 80.000 dolar arasında değişmektedir.

  Güneş Enerji Santrallerinin Kurulumu

  Güneş enerji santrallerinin kurulumunda ilk aşamada arazi seçimi yapılır. Seçilen arazi hem santralin kurulum maliyetini hem de verimliliğini doğrudan etkiler. Seçilen bölgenin ulaşıma da elverişli olması gerekir. Aksi takdirde santralin kurulma süresi uzar ve maliyet artar. Sonrasında santralde kullanılacak paneller ve invertörler seçilir. Arazinin yapısına göre beton ve çakmalı konstrüksiyonlar kullanılır.

  Santrallerin kurulumu kadar güvenliği de önemlidir. Bu nedenle ışıklandırma yapılmalı ve yıldırım riskine karşı paratoner kurulmalıdır. Tek ve çift yönlü sayaçlar da her güneş enerji santralinde bulunması gerekli olan aparatlardır. Sayaçlar, bir ayda ne kadar elektrik enerjisi üretildiğini gösterir.

  Çatı Güneş Elektrik Santrallerinin Çevreye Faydaları

  Elektrik üretiminde kullanılan diğer santraller çevre kirliliğine yol açmaktadır. Küresel ısınmanın etkisini göstermesi ile birlikte çevreye karşı duyarlı santrallerin kurulumuna ağırlık verildi. Aynı zamanda dünya genelinde petrol rezervlerinin azalması da bunda etkili oldu. Fosil yakıtların aksine güneş enerjisi ise tamamen temizdir. Çevreye zarar vermediği gibi hava kirliliğinin azalmasını sağlar.

  Çatı güneş elektrik santrallerinin yaygın kullanımı ile birlikte atmosfere salınan kardondioksit oranında düşüş yaşandı. Bunun sonucunda ozon tabakası kendini yenilemeye başladı. Gaz ve benzin gibi yakıtlar, iklim değişikliğine de neden olmaktadır. İklim değişikliği birçok doğal afetin yaşanmasına neden olan en önemli çevre sorunlarından biridir. Bazı bölgelerde kuraklık yaşanırken, bazı ülkelerde su taşkınları arttı. Doğal afetlerine önüne geçmek için temiz ve yenilebilir enerji kaynakları kullanılmalı, çatı güneş enerji santrallerinin kullanımı yaygınlaşmalıdır.

  Çatı Güneş Santrallerinin Sağladığı Avantajlar

  Dünyada petrol rezervleri dışında linyit kaynakları da azaldı. Son on yıl içerisinde başta Türkiye olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde onlarca güneş santrali kuruldu. Doğa dostu olan çatı güneş santrallerinin maliyeti diğer santrallere göre düşüktür. Yenilenebilir enerji ürettiği için büyük oranda tasarruf sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL SOLAR

Satış öncesi ve satış sonrası anahtar teslimi hizmetlerimizden yararlanın.